22 червня 2026 р.

Маєток купця Соколова

Цей розкішний палац у стилі неоренесансу з витонченою ліпниною, німфами на фасаді та каріатидами знають багато харків'ян, але історія його створення відома не всім. (вулиця Благовіщенська, 17)

Наприкінці XIX століття багатий харківський купець і власник цукрових заводів Олександр Соколов шалено закохався. Його обраницею стала красуня-француженка. Дівчина  звикла до паризького шику і, приїхавши до Харкова, зауважила, що місто здається їй дещо провінційним і похмурим. Соколов, бажаючи підкорити серце коханої та втримати її в Харкові, пообіцяв побудувати для неї справжній паризький палац.


Він наймає відомого архітектора Олексія Бекетова і розпочинається будівництво. Фасад прикрасили фігурами міфічних істот та витонченими балконами. Всередині облаштували розкішні мармурові сходи, стелі з позолотою та величезні дзеркала, привезені з Європи. Родзинкою будівлі є актова зала з плафоном “Апофеоз Аполлона”, який розписував український художник Микола Уваров, він також відомий за розписами у будівлі Полтавського земства.
Перед будинком облаштували невеликий сад із фонтаном.

Коли будівництво завершилося, купець презентував палац своїй музі. Француженка була вражена — це дійсно був шматочок Парижа в центрі Харкова. Вона погодилася залишитися з ним. Кілька років цей будинок був центром світського життя міста: тут проводили бали, звані вечері та творчі вечори.

Проте казка тривала недовго. Купець Соколов був азартною людиною. За однією з міських легенд, через кілька років він програв у карти в місцевому клубі майже весь свій статок, включаючи цей розкішний маєток. За іншою версією — його підкосила криза, і будівлю довелося продати за борги. Француженка, не витримавши втрати статусу та розкішного життя, покинула купця і повернулася на батьківщину. Соколов залишився ні з чим і помер у бідності.


Будівлю викупило Олександрівське благодійне товариство. У маєтку відкрили безкоштовну лікарню для бідних та пологовий будинок. Майже весь радянський період і до сьогоднішніх днів цей шедевр архітектури функціонує як медичний заклад. Наразі у будівлі розміщується Харківський обласний клінічний шкірно-венерологічний диспансер. Диспансер у будівлі розташований з 1920-х років.

14 березня 2022 року в будівлю потрапив російський снаряд. Пожежа, що почалася, знищила дах, сильно пошкодила актовий зал і плафон Уварова. Завдяки роботі волонтерів, громадських організацій, меценатів та фондів у 2023 р. вдалося встановити тимчасову покрівлю для консервації для подальшої повноцінної реставрації в майбутньому. Пошкоджену картину Уварова також вдалося демонтувати для подальшої реставрації. 

Немає коментарів:

Дописати коментар