Цей розкішний палац у стилі неоренесансу з витонченою ліпниною, німфами на
фасаді та каріатидами знають багато харків'ян, але історія його створення відома
не всім. (вулиця Благовіщенська, 17)
Наприкінці XIX століття багатий харківський купець і власник цукрових
заводів Олександр Соколов шалено закохався. Його обраницею стала красуня-француженка.
Дівчина звикла до паризького шику і,
приїхавши до Харкова, зауважила, що місто здається їй дещо провінційним і
похмурим. Соколов, бажаючи підкорити серце коханої та втримати її в Харкові,
пообіцяв побудувати для неї справжній паризький палац.
Він наймає відомого архітектора Олексія Бекетова і розпочинається
будівництво. Фасад прикрасили фігурами міфічних істот та витонченими балконами.
Всередині облаштували розкішні мармурові сходи, стелі з позолотою та величезні
дзеркала, привезені з Європи. Родзинкою будівлі є актова зала з плафоном
“Апофеоз Аполлона”, який розписував український художник Микола Уваров, він
також відомий за розписами у будівлі Полтавського земства. Перед
будинком облаштували невеликий
сад із фонтаном.
Коли будівництво завершилося, купець презентував палац своїй музі.
Француженка була вражена — це дійсно був шматочок Парижа в центрі Харкова. Вона
погодилася залишитися з ним. Кілька років цей будинок був центром світського
життя міста: тут проводили бали, звані вечері та творчі вечори.
Проте казка тривала недовго. Купець Соколов був азартною людиною. За однією
з міських легенд, через кілька років він програв у карти в місцевому клубі
майже весь свій статок, включаючи цей розкішний маєток. За іншою версією — його
підкосила криза, і будівлю довелося продати за борги. Француженка, не
витримавши втрати статусу та розкішного життя, покинула купця і повернулася на
батьківщину. Соколов залишився ні з чим і помер у бідності.
Будівлю викупило Олександрівське благодійне товариство. У маєтку відкрили
безкоштовну лікарню для бідних та пологовий будинок. Майже весь радянський
період і до сьогоднішніх днів цей шедевр архітектури функціонує як медичний
заклад. Наразі у будівлі розміщується Харківський обласний клінічний
шкірно-венерологічний диспансер. Диспансер у будівлі розташований з 1920-х
років.
14 березня 2022 року в будівлю потрапив російський снаряд. Пожежа, що почалася, знищила дах, сильно пошкодила актовий зал і плафон Уварова. Завдяки роботі волонтерів, громадських організацій, меценатів та фондів у 2023 р. вдалося встановити тимчасову покрівлю для консервації для подальшої повноцінної реставрації в майбутньому. Пошкоджену картину Уварова також вдалося демонтувати для подальшої реставрації.


Немає коментарів:
Дописати коментар